Tuesday, July 19, 2011

Teka Teki Matematik Kucing! Hehe..

Imej dari internet


Soalan 1 :

Dalam sebuah bas ada 7 orang awek. Setiap orang awek membawa 7 buah beg. Dalam setiap beg ada 7 ekor kucing betina. Setiap ekor kucing betina ada 7 ekor anak kucing. Setiap ekor kucing ada 4 kaki. Jadi ada berapa kaki dalam bas tersebut?

Takyah kira kaki drebar, tukang tiket dan yang tak berkaitan dengan soklan dia atas ye ;)


♥ ♥ ♥ ♥ ♥

Soalan 2 :

Seorang pencinta haiwan memiliki beberapa ekor burung dan beberapa ekor kucing menjadikan jumlah keseluruhan haiwan belaannya 30 ekor. Jumlah kaki haiwan-haiwan tersebut adalah 74. Soalannya, berapa ekor burung yang dimiliki oleh orang itu???

♥ ♥ ♥ ♥ ♥

Imej dari internet

Soalan 3 :

Kucing munchkin = RM1000 sekor
Kucing parsi = RM500 sekor
Kucing siam = RM50 sekor

Dengan wang RM10000, sila beli 100 ekor kucing.
Berapa ekor kucing munchkin, parsi dan siam yang bole dibeli dengan RM10000 tu?

17 comments:

  1. haha...
    1. 210 kaki...
    2.23 EKOR BURUNG
    3.YG LAST XDPT JWB...TETIBA PENING..HAHAHA

    ReplyDelete
  2. TETIBA HILANG PENING..UTK NO 3 TU...1 EKOR MUNCHKIN, 9 EKOR PARSI & 90 EKOR SIAM..HEHEHE..

    ReplyDelete
  3. Sazlin : no 1 jawapannya ada 5 digit.
    no 2 dan no 3 tu betol dah ;) tahniah!

    ReplyDelete
  4. xdpt la 5 digit..huhu..dpt 2758 jek...kaki2 yg nak cukupkan jdik 5 digit xdpt di carik..hehe...ce tunjuk cara kira utk soalan no.1

    ReplyDelete
  5. soklan 1

    1 awek - 7 beg - 7 ibu - 7 ank

    utk 1 awek :
    1 ibu - 7 ekor kaki ank x 4kaki - 28
    termasuk kaki ibu 28 + 2 = 30
    1 ibu 30 kaki
    7 ibu 30 x 7 = 210

    7 beg = 210 x 7 = 1470
    termasuk kaki awek 1470 + 2 = 1472

    7 awek x 1472 = 10304

    betul ke tak? hahahahaha..

    ReplyDelete
  6. mcm tak betul je kiraan tu. cmne kaki ibu ade 2 je? ibu cacat ek? huhuh

    ReplyDelete
  7. Jawapan bagi teka-teki tadi ialah:

    1) dlm bus= 7 org wanita
    1 wanita= 7 buah bag
    1 bag = 7 ekor kucing
    1 ekor kucing = 7 ekor ank kucing

    stat kire jumlah ank kucing bg sebuah bag, 7 ekor ank kucing tambah dgn mak kucing sama dgn 8..so, 8x7=56...ni jumlah kucing yg ade bg sebuah bag...

    pastu, sorg wanita bwk 7 buah bag.. so, 56x7=392..ni jmlah kucing yg sorg wanita bwk....

    pastu, ade 7 org wanita dlm bus tu...so, 392x7=2744...ni jumlah kesuluruhan kucing yg ade dlm bus....

    jd, sekor kucing ade 4 kaki....2744x4=10976...jumlah kaki kucing

    wanita ade 7 darab ngn 2=14

    so, 10976+14=10990....


    2) kucing + burung = 30
    k(4 sbb 4 kaki) + b(2 sbb 2 kaki) = 74
    kucing = 30 - burung
    (30 - burung )(4) + b(2) = 74
    120 - 4burung + 2burung = 74
    2brung = 46
    burung = 23



    3) 1 ekor munchkin, 9 ekor parsi & 90 ekor siam


    ReplyDelete
  8. soalan pertama:

    7 awek
    1 awek = 7 beg
    1 beg = 7 kucing betina
    1 kucing betina ade = 7 anak kucing


    7*7 = 49

    1 beg = 49 ekor anak kucing
    1 beg = 7 mak + 49 anak kucing
    1 beg = 56 ekor kucing
    1 awek = 7 * 56 = 392 ekor kucing

    so, 7 beg ade 7*392 = 2744 ekor kucing

    jadi kaki kucing = 2744 * 4 = 10976

    tambah dengan kaki awek-awek = 10976 + (7*2) = 10976 + 14 = 10990

    jawapannye ade 10990 kaki dalam bas tersebut...

    ReplyDelete
  9. a = 7 orang awek
    b = 7 buah beg
    c = 7ekor ibu kucing
    d = 7ekor anak kucing

    a*2 × c*4 × d*4 × b =
    7*2 × 7*4 × 7*4 ×7 =
    14 × 28 × 28 × 7 =76832

    ReplyDelete
  10. Jawapan soalan 3

    Munchkin = 1 ekor x rm1000 = 1000
    Parsi = 9 ekor x rm500 = 4500
    Siam = 90 ekor x rm50 = 4500
    total = 100 ekor = rm10,000

    ReplyDelete
  11. Jawapan no 2

    kaki ekor total
    burung 2 23 46
    kucing 4 7 28
    74

    ReplyDelete
  12. jawapan soalan 1

    jumlah kaki awek(14) + beg (49 x (56 x 4)) = 10,990 kaki

    ReplyDelete
  13. Jawapan no 1 = 10990

    Jawapan no 2 = orang itu memiliki seekor burung beserta 2 biji telor

    jawapan no 3 = 6 ekor kucing munchkin, 7 ekor kucing parsi, 10 ekor kucing siam

    #gerakdulu
    #apaperoger

    ReplyDelete